Czwartek, 26 grudnia 2024 r. imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana | Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Szczepana

Pielgrzymka myśliborska

Pielgrzymka myśliborska 19 sierpnia 2013 wyświetleń: 10791

SZCZECIŃSKA Pielgrzymka do Myśliborza

Wszystko rozpoczęło się w 1993 roku. Grupa osób z Apostolstwa Miłosierdzia Bożego zastanawiała się nad kolejnymi działaniami grupy. W rozmowie uczestniczyli tego dnia Grzegorz Kowalski, Józef Szpakowski, Jarosław Laskowski oraz Dariusz Kapuściński, który w tym czasie zajmował się wraz ze swoją żoną Grupą Młodzieżową. Jedna z osób (po tylu latach nikt nie pamięta już kto to był) wpadła na pomysł pieszej pielgrzymki do Myśliborza.

 Miała ona wyruszać zawsze 23 sierpnia, tak aby mogła dotrzeć do Myśliborza w dzień urodzin św. siostry Faustyny Kowalskiej (czyli 25 sierpnia) bez względu na przypadający dzień tygodnia. Ze względu na fakt, iż czasu na przygotowanie tej pielgrzymki było bardzo niewiele, bo był to czerwiec lub lipiec, wszyscy doszli do wniosku, że w przyszłym roku przygotują tę pielgrzymkę. I tak miała ona wyruszyć po raz pierwszy w 1994 roku. Jednak Darek Kapuściński bez jakichkolwiek rozmów z innymi, wręcz w tajemnicy przed innymi postanowił zorganizować tę pielgrzymkę sam. Dosłownie na wariackich papierach bez dokładnego rozeznania trasy z grupą kilkunastu osób młodzieży wyruszył i przetarł szlak. W drugiej pielgrzymce towarzyszył im już ksiądz Dariusz Pałuk i uczestniczyło w niej ok. 50 osób. Trasa przez te lata troszkę się zmieniała. W 1998 r. na pielgrzymkowy szlak wyruszył z grupą parafian ks. Ryszard Kamiński. 

W 1999 r. ks. Dariusz Pałuk  został przeniesiony ze Szczecina z parafii pw. Miłosierdzia Bożego do sanktuarium w Siekierkach. Grupa młodzieżowa się rozpadła i wszystko wskazywało na to, że pielgrzymka do Myśliborza upadnie. Rozgrywało się to w czerwcu kiedy do wyjścia pielgrzymki pozostało niewiele czasu. Dalsze koleje pielgrzymki związały się z parafią pw. św. Antoniego na Warszewie. Jarosław Laskowski razem z Elżbietą Trzcińską  namówili ks. Ryszarda Kamińskiego, aby poszedł na pielgrzymi szlak jako przewodnik, podczas gdy oni zajęli się stroną organizacyjną pielgrzymki. I tak od 1999 roku Jarosław wraz z Elżbietą zostali organizatorami pielgrzymki ze Szczecina do Myśliborza. W 2000 roku na szlak pielgrzymki, jako przewodnik wyruszył ks. Ireneusz Pastryk. Po nim przyszła kolej na Ks. Pawła Ostrowskiego, dyrektora fundacji Szczecińska, który przewodnikiem był jeden rok. Następnie przewodnikiem został ks. Przemysław Pokorski. Po nim od 2012 roku przewodnikiem został ks. Piotr Buda i jest nim do dziś.

Jest to pielgrzymka, w której w 70% to ludzie bardzo młodzi. Obecnie, co roku wyrusza z nami na szlak ok. 200 osób, chociaż był rok, że na trasie było ponad 300 osób. W ubiegłym roku, czyli w 2012, odbyła się dwudziesta jubileuszowa pielgrzymka. Od 2013 roku nastąpiły pewne zmiany w pielgrzymce. Towarzyszy jej hasło „Ufaj jak dziecko” i oprócz przewodnika pielgrzymki dużą rolę odgrywa Ojciec Rekolekcjonista, który prowadzi od strony duchowej pielgrzymkę, gdyż są to przecież rekolekcje w drodze. Ruszyła także samodzielna strona pielgrzymki oraz strona na portalu facebook. Przez to zapisy na pielgrzymkę są prowadzone także za pośrednictwem strony internetowej. Powstała także inicjatywa, aby oprócz własnych intencji modlić się w jednej wspólnej za dzieci nienarodzone. Wprowadzone zostały jeszcze inne drobne zmiany, o których można się dowiedzieć wyruszając na pielgrzymi szlak. Jedno co się nie zmieniło, to charakter pokutny i modlitewny pielgrzymki oraz jej cel – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, bo przecież to jest najistotniejsze w tej pielgrzymce.

http://www.mysliborska.pl/

ost. aktualizacja: 2014-11-06

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Fundacja SZCZECIŃSKA

ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin skr. 167, tel. 91 885 1 845, KRS 0000281775, REGON 320361925, NIP 8513012136 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone