Niedziela, 20 kwietnia 2025 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha | I Niedziela okresu wielkanocnego | Wielkanoc

Aktualności

Aktualności 5 sierpnia 2013 wyświetleń: 1826

konferencja - 4 sierpnia 2013

tytuł: Wierzę w Chrystusa, który zmartwychwstał i żyje

autor: Ks. Paweł Ostrowski

Kolejne nasze zamyślenie w nurcie odkrywania tajemnicy wiary, to odczytanie prawdy, że wierzymy w Chrystusa, który nie tylko umarł i zmartwychwstał, ale przede wszystkim żyje. Postawmy sobie zatem pytanie o wiarę, w tym kontekście. Czy wierzę w Zmartwychwstałego Pana, który żyje? Który jest obecny tu i teraz? Nie gdzieś tam i kiedyś tam przed wiekami, ale tu i teraz – wierzę, że Zmartwychwstały jest obecny.

 Może zastanawiamy się nad naszą codziennością, czy wszystko jest poukładane tak do końca, czy realizujemy siebie zgodnie z naszym pomysłem na życie oraz czy w tym wszystkim przypadkiem nie oddalamy się od tajemnic i prawd wiary. Z podpowiedzią przychodzi nam w tym momencie dzisiejsze słowo Boże, dokładnie pierwsze czytanie z księgi Koheleta (1 Koh 1,2; 2,21-23) w którym odkrywamy prawdę, o tym wszystkim co nas zajmuje, że stanowi to „marność, nad marnościami”. Nasze ludzkie zabieganie o sprawy doczesne nie przyniesie nam odkrycia tego co jest istotne dla życia wiary. Powiedzmy nawet dosadniej może nawet przeszkodzić w naszym duchowym przebudzeniu, odkryciu Jezusa, który wskazuje nam drogę poprzez śmierć i swoje zmartwychwstanie. Kohelet nas przestrzega, że nie doznamy spokoju. Pojawiają się zagrożenia wiary. Dlaczego? Otóż często prawdę o Zmartwychwstaniu przysłania nam po prostu czysty formalizm religijny. Postawmy sobie zatem kolejne pytania. Jak traktujemy Boga? Jak traktujemy naszą religię, nasze wyznanie wiary? Może zbyt łatwo przechodzimy tylko do strony zewnętrznej do pewnego obrzędu, który należy dokonać. Dochodzi do pewnego stanu w którym najistotniejsze to to co nieistotne – strona zewnętrzna: tutaj zobaczmy przykład nie ma Bożego Narodzenia bez Mikołaja Coca Coli, Wielkanocny bez Zająca itd. - pytanie zatem - gdzie tu żyjący Chrystus?

 Zdarza się, że rodzice przynoszą do sakramentu chrztu dziecko, bo tak wypada, bo wszyscy tak robią i gdyby nie świadomi wiary rodzice chrzestni, można by zastanawiać się nad zasadnością udzielenia tego sakramentu. A przecież chrzest to start w wierze. To już tutaj dokonuje się czerpanie z tajemnic zanurzenia w śmierci i zmartwychwstania Jezusa żyjącego. Dalej nie wystarczy być tylko dobrym i sprawiedliwym człowiekiem. Musimy zaangażować swoje serce. Musimy być pewni ufności – mamy być tak do końca oddani Bogu, poprzez nasz dialog i czyny.

 Wiarę w zmartwychwstanie osłabia zatem nasze "obrzędowe" traktowanie religii, komercjalizacja świąt i liturgia przeżywana bez zaangażowania. Może z punktu widzenia człowieka formalizm wygląda przyzwoicie, gdyż człowiek – formalista może być aktywnym społecznie, sprawiedliwym i dobrym człowiekiem. Powstaje problem jego serca, które nie jest oddane Bogu i które nie angażuje się w dialog z Bogiem.

 Może znamy powiedzenie "wierzący – niepraktykujący" - to dość powszechne wytłumaczenie na brak rozwoju swojej wiary, czy życia wspólnoty kościelnej, nawet tu na naszym szlaku. A wiara przecież oznacza oparty na zaufaniu stosunek człowieka do Boga, stąd też WIARA domaga się bycia w przyjaźni z Bogiem i musi to być więź egzystencjalna, niezmienna i żywa.

Może na koniec – zastanówmy się nad swoją wiarą w oparciu KKK

 

1) Skąd wiemy, że Chrystus zmartwychwstał? (KKK 645)

Jezus zmartwychwstały nawiązuje z uczniami bezpośredni kontakt przez dotyk i wspólny posiłek. Zaprasza ich w ten sposób do uznania, że nie jest duchem, ale przede wszystkim do stwierdzenia, że zmartwychwstałe ciało, w którym się ukazuje jest tym samym ciałem, które zostało umęczone i ukrzyżowane ponieważ nosi On jeszcze ślady swej męki.

 

(To autentyczne i rzeczywiste ciało posiada równocześnie nowe właściwości ciała uwielbionego: nie sytuuje się ono w czasie i przestrzeni, ale może się uobecnić na swój sposób, gdzie i kiedy chce ponieważ Jego człowieczeństwo nie może być już związane z ziemią i należy wyłącznie do Boskiego panowania Ojca. Z tego powodu Jezus jest całkowicie wolny w wyborze form ukazywania się - np. ogrodnik.)

 

2) Co oznacza, że Chrystus zmartwychwstał i żyje?(KKK 646)

Wydając swego Syna za nasze grzechy, Bóg ukazuje, że Jego zamysł wobec nas jest zamysłem życzliwej miłości, która poprzedza wszelką zasługę z naszej strony: „W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną

 

3) Dlaczego prawda o zmartwychwstaniu jest ważna? (KKK 655)

Ofiara Zmartwychwstania Chrystusa - i sam Chrystus Zmartwychwstały - jest zasadą i źródłem naszego przyszłego zmartwychwstania. "Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy z tych co pomarli... i jak w Adami wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni". W oczekiwaniu na to wypełnienie, Chrystus Zmartwychwstały żyje w sercach wiernych. W Nim chrześcijanie kosztują "mocy przyszłego wieku", a ich życie zostało wprowadzone przez Chrystusa do wnętrza życia Bożego, aby "nie żyli już dla siebie, ale dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał" (2 Kor 5,15).

 

4) Jak uwierzyć w zmartwychwstanie?(KKK 1102)

Wzruszony "Przez zbawcze bowiem słowo rodzi się wiara w sercach... dzięki niej powstaje i wzrasta wspólnota wiernych". Głoszenie Słowa Bożego nie ogranicza się nauczania, wymaga ono odpowiedzi wiary jako zgody i zaangażowania ze względu na przymierze między Bogiem i Jego ludem. To Duch Święty daje łaskę wiary, umacnia ją i sprawia jej wzrost we wspólnocie.

utworzono : 2013-08-05
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Fundacja SZCZECIŃSKA

ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin skr. 167, tel. 91 885 1 845, KRS 0000281775, REGON 320361925, NIP 8513012136 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone